Menu

Dziwne i śmieszne imiona

28 listopada 2018 - imiona Polskie
Dziwne i śmieszne imiona

Dziwne i śmieszne imiona zdążają się coraz częściej. Od 1 marca 2015 roku oficjalnie można nadawać dzieciom nietypowe imiona, reguluje to ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego. Warunkiem jest nadanie maksymalnie dwóch imion oraz zgoda USC. Przy nietypowych imionach Urząd Stanu Cywilnego wyraża zgodę w oparciu o opinię Rady Języka Polskiego. Lecz rodzice maja coraz większą fantazję.

Brajan i Dzesika – to już klasyczny synonim obciachu. Jednak coraz więcej jest takich imion: Kewin, Kevin,  Nicole, Nicola, Jessica, Vanessa, Marika, Dorian,  Alex, Maya, Denis,  Jonatan,  Nicolas, Victor. To obraz zachłyśnięcia wielkim światem i amerykańskimi serialami.

Yoda – jest w Polce dziecko mające tak na drugie imię.Urzędnicy byli negatywnie nastawiani do zmiany, a Rada Języka Polskiego nie wydała jednoznacznej opinii, ale językoznawcy podkreślali, że Yoda zielona i mierząca 140 centymetrów  postać. Rodzice byli jednak bardzo zdeterminowani. Napisali 2 stronicowe pismo, w którym podali szereg argumentów. Między innymi ten, że określanie Yody jako zielona postać, to dyskryminacja, I urzędnicy ugięli się.

 

Romana – żeński odpowiednik imienia Roman. Patronką tego imienia jest św. Romana, pustelnica żyjąca w grocie nieopodal rzeki Tyber, wspominana w jednej z biografii św. Sylwestra, papieża.

Dobrochna  – starosłowiańskie imię żeńskie złożone z członów Dobro- („dobry”) i -sława („sława”) oznaczające tę, która „cieszy się dobrą sławą”. Najstarszy znany polski zapis tego imienia pochodzi z 1200 roku[3]. Staropolskie zdrobnienia Dobrosławy: Dobrocha, Dobrochna (notowana od 1265 roku; obecnie bywa nadawana także samodzielnie), Dobroszka. Niektóre inne możliwe staropolskie zdrobnienia: Dobrosta, Dobrosza, Dobroszna, Dobruchna, Dobrusza, Dobruszka, Dochna

Arlena – imię żeńskie, którego pochodzenie jest niepewne. Być może wywodzi się od Arlene, co oznacza w języku irlandzkim „gwarancję, zobowiązanie”. Imię to może być też skróconą formą imion żeńskich kończących się na -arlena, np. Marlena. Istnieje też hipoteza, jakoby imię to miało być wariantem Arline, imienia prawdopodobnie wymyślonego przez mało znanego kompozytora irlandzkiego Michaela Williama Balfego dla głównej bohaterki najbardziej znanej jego opery „Czeszka” (The Bohemian girl). W 2001 roku miały tak na imię 244 Polki (ponadto kilka w formie Arlene). Po raz pierwszy imię to nadano w Polsce w latach 40. XX wieku. Odpowiedniki w innych językach: ang. Arlean, Arleen, Arlena, Arlene, Arline, Arlyne

 

Lista dziwnych imion dla dziewczynek:

Lista dziwnych imion dla chłopców:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

stat4u