Bogodan

oceń imię:
Bogodan – męskie imię pochodzenia słowiańskiego. Wywodzi się od wyrazów Bóg i dan (czyli dany), tak więc imię to można objaśnić jako "dany przez Boga".
Jest to jedyne imię w językach słowiańskich z elementem -dan, stąd niektórzy badacze przypuszczają, że zostało ono przyjęte przez Słowian od irańskich Scytów, gdzie istniało imię Bagadata mające to samo znaczenie.
Także inne imiona słowiańskie ze składnikami Bogu- lub Bogo- (np. Bogumił czy Bogusław) mogą być słowiańskim naśladownictwem irańskich imion używanych w czasach od VI do IV wieku p.n.e., takich jak Bagafarna ("mający sławę od Boga").

Imię Bogodan może też być uznane za słowiański odpowiednik greckiego imienia Teodor oraz łacińskiego Deusdedit mających to samo znaczenie.
W językach ruskich począwszy od XIV wieku zaczęła się pojawiać postać Bohdan ze względu na wschodniosłowiańskie przejście głoski g w h, która stała się po jakimś czasie formą dominującą także na ziemiach polskich. Rodzima forma imienia Bogdan zaczęła być popularna począwszy od XIX wieku, od tego czasu jest zdecydowanie częściej wybierana.
Żeńskim odpowiednikiem tego imienia jest Bogdana.


Bogodan imieniny obchodzi: 6 lutego, 19 marca, 14 lipca, 17 lipca, 10 sierpnia, 31 sierpnia, 2 września, 9 października, 8 listopada i 10 grudnia.Podobne imiona: Bogdał, Bogdaj, Bogdasz, Bogudar, Boguchwał, Bogumił, Bogumysław, Bogurad, Bogusąd, Bogusław, Bogwiedz.

Pochodzenie imienia męskiego: słowiańskie

Zdrobnienia

Bogoduś Bogodusia Bogodunia Bogoduszek Bogodeczek Bogodeczka Bogodeczko Bogodczyk Bogodiczek Bogodaczek

Więcej zdrobnień

Popularność

Polska

Świat

Numerologia

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/emmix/domains/imiona.info/public_html/inc/funkcje.php on line 118 Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/emmix/domains/imiona.info/public_html/inc/funkcje.php on line 118 Imie Bogodan ma sumę cyfr: 31

Numerologiczne 4

Szczęśliwy kamień: Fluoryt


Więcej o numerlologii

Biorytm

Odmiana imienia BogodanImię męskie

Podobne imiona